Kahraman Stud Harası‘nda bulunan kısraklarımızın, gerek haramızda, gerekse haramız dışındaki aşım istasyonlarında seçkin aygırlarla aşımlarından doğan tayları ile Türk Atçılığının gelişmesine hizmet etmektedir. 

+90 322 394 37 14

Hayvancılık

Konya’nın Ereğli ilçesi, Ziya Gökalp Mah. Atatürk Kültür Parkı Arkasında bulunan Kahraman Stud Harası‘nın yapımına 2004 yılında başlanmıştır. Toplam 210.000 metrekare alan üzerine inşa edilen tesiste, çeşitli büyüklükte 10 adet çim padok, 2 adet ahır, toplam 57 box’lık, 12.000 balyalık saman deposu, yem ve malzeme depoları, seyisler için yemekhane ve 3 ailenin kalabileceği seyis evleri, sebze ve meyve bahçeleri bulunmaktadır.

Su ihtiyacı ise, haramızda bulunan 5 adet kuyudan, şebeke suyundan ve hara civarından geçen sulama kanalından karşılanmaktadır. Depolanması için 40 ton kapasiteli su deposu kullanılmaktadır.

Haranın ve atların bakımını 9 kişiden oluşan deneyimli bir personel grubu üstlenmektedir. Harada atların tedavileri ve bakımları için veterinerlik ve nalbantlık hizmetleri, haftalık ve aylık periyodlarla uzmanlar tarafından yerine getirilmektedir.